Testament
Testament to forma rozrządzenia majątkiem własnym na wypadek śmierci. W Polsce kwestie związane ze sporządzaniem testamentów reguluje przede wszystkim kodeks cywilny. Zgodnie z jego postanowieniami testament może obejmować rozporządzenie majątkiem wyłącznie jednego spadkodawcy, co oznacza, iż nie można sporządzać testamentów wspólnych. Dotyczy to także małżonków nie posiadających rozdzielności majątkowej. Jednocześnie testament może sporządzić i odwołać wyłącznie osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Dokument nie może zostać ani spisany, ani odwołany przez przedstawiciela ustawowego czy pełnomocnika.
Kiedy testament traci ważność?
Testament można odwołać na kilka sposobów, m.in. poprzez:
- sporządzenie nowego testamentu,
- zniszczenie go w zamiarze odwołania,
- pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność,
- dokonanie w nim takich zmian, z których wynika wola jego odwołania.
Jednocześnie nieważność testamentu zachodzi w przypadku, gdy został on dotknięty wadami oświadczenia woli, do których zalicza się sporządzenie testamentu:
- w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli,
- pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treść,
- pod wpływem groźby.
Doradztwo prawne i pomoc prawna
Klientów z terenu Trójmiasta i okolic zainteresowanych sporządzeniem testamentu, jego odwołaniem lub sporządzeniem nowego testamentu zapraszamy do współpracy z Kancelarią Adwokacką Adwokata Bartosza Grube. Nasz Zespół to wykwalifikowani specjaliści prawa spadkowego, którzy dopilnują, aby Państwa oświadczenie woli zostało sporządzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i zyskało moc prawną. Jednocześnie zapewniamy pomoc spadkobiercom chroniąc ich interesy od momentu otwarcia testamentu.