Decyzja o przyjęciu spadku przyjmuje postać oświadczenia, które spadkobierca może złożyć przed notariuszem lub w sądzie rejonowym. Oświadczenia o przyjęciu spadku mogą być również składane w sądzie – w toku postępowania spadkowego.
Pomoc prawna w sprawach przyjęcia spadku
Przyjęcie spadku może budzić pewne wątpliwości – natury formalnej, jak i odpowiedzialności finansowej oraz prawnej za przyjętą masę spadkową. Od lat specjalizujemy się w obsłudze postępowań spadkowych, zapewniając pełną pomoc na każdym etapie postępowania. Współpracujemy z notariuszem, przed którym w dogodnym czasie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku.
Przyjęcie spadku nie zawsze jest korzystne dla spadkobiercy, zwłaszcza w sytuacjach, w których wiemy lub mamy podstawy do tego, żeby zakładać, że masa spadkowa niesie za sobą długi spadkowe. Niechciany spadek rodzi pytania o to, jak można uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe.
Ustawodawca w prawie spadkowym zabezpieczył interesy spadkobierców, którzy w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o fakcie swojego powołania, nie podjęli żadnej decyzji, a co za tym idzie nie dopełnili formalności związanych z przyjęciem lub odrzuceniem spadku, składając stosowne oświadczenie przed notariuszem lub sądem rejonowym. W takiej sytuacji spadkobierca dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że jego odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do stanu czynnego spadku. Stan czynny spadku jest ustalony w wykazie inwentarza lub spisie inwentarza. Tak czy inaczej, zaspokojenie wierzycieli wiąże się z licznymi formalnościami, których możemy uniknąć, decydując się na odrzucenie spadku.
Odrzucenie spadku – postępowania
Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem lub przed sądem rejonowym. Właściwym sądem rejonowym do złożenia oświadczenia jest sąd, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. W ramach usług z zakresu prawa spadkowego pomagamy uzyskać zgodę sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego.