Zaznacz stronę

Odrzucenie spadku

Przyjęcie spadku nie zawsze jest korzystne dla spadkobiercy, zwłaszcza w sytuacjach, w których wiemy lub mamy podstawy do tego, żeby zakładać, że masa spadkowa niesie za sobą długi spadkowe. Niechciany spadek rodzi pytania o to, jak można uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe. 

Ustawodawca w prawie spadkowym zabezpieczył interesy spadkobierców, którzy w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o fakcie swojego powołania nie podjęli żadnej decyzji, a co za tym idzie nie dopełnili formalności związanych z przyjęciem lub odrzuceniem spadku składając stosowne oświadczenie przed notariuszem lub sądem rejonowym. W takiej sytuacji spadkobierca dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że jego odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona do stanu czynnego spadku. Stan czynny spadku jest ustalony w wykazie inwentarza lub spisie inwentarza. Tak czy inaczej, zaspokojenie wierzycieli wiąże się z licznymi formalnościami, których możemy uniknąć decydując się na odrzucenie spadku. 

Odrzucenie spadku – postępowania 

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem lub przed sądem rejonowym. Właściwym sądem rejonowym do złożenia oświadczenia jest sąd, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. 

Kancelaria Adwokacka Adwokata Bartosza Grube oferuje Klientom pomoc w zakresie dopełnienia wszelkich formalności związanych z odrzuceniem spadku, w tym również w sprawach związanych z odrzuceniem spadku przez małoletnich, gdzie wymagana jest uprzednia zgoda sądu. Nasz Zespół współpracuje z notariuszami, przed którymi w dogodnym dla siebie czasie możecie Państwo złożyć stosowne oświadczenie. Do współpracy zachęcamy  głównie Klientów z terenu Trójmiasta i okolicy.

Bartosz Grube

Bartosz Grube

Adwokat


kancelaria@adwokat-grube.pl
+ 48 501 163 443

Kancelaria Adwokacka
ul. Świętojańska 38/9,
81-372 Gdynia


Świadczymy usługi prawne głównie na terenie Trójmiasta
i okolic - Gdynia, Gdańsk, Sopot.

Na życzenie klienta również na terenie całego kraju

Specjalizacje prawa spadkowego

Sprawdź, w czym specjalizuje się nasza kancelaria i dowiedz się więcej