Sprawy o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa
Polskie prawo przewiduje trzy sposoby powstania stosunku prawnego ojcostwa. To:
- urodzenie się w trakcie obowiązywania domniemania ojcostwa męża matki,
- uznanie ojcostwa,
- ustalenie ojcostwa w wyniki orzeczenia sądu.
Zaprzeczenie i uznanie ojcostwa
Wszystkie powyższe sposoby wykluczają się wzajemnie, co oznacza, że ojcostwo jest ustalane w kolejny sposób dopiero wówczas, gdy doszło do zakwestionowania ojcostwa stwierdzonego wcześniej. Warto przy tym pamiętać, że w prawie rodzinnym istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki dziecka, o ile dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od ustania małżeństwa, o ile w tym czasie matka nie zawarła drugiego małżeństwa. Wówczas domniemywa się, że ojcem dziecka jest drugi mąż.
Zaprzeczenie macierzyństwa
Zaprzeczenie macierzyństwa, to wykazanie, że w akcie urodzenia dziecka jako matka wpisana jest kobieta, która dziecka nie urodziła. Z pozwem o zaprzeczenie macierzyństwa może wystąpić:
- kobieta wpisana w akcie urodzenia jako matka,
- rzeczywista matka dziecka,
- mężczyzna, którego ojcostwo ustalono z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako matka.
Obsługa prawna spraw o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa
Jako Zespół Adwokatów – wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów z zakresu prawa rodzinnego zapewniamy Państwu profesjonalną pomoc w sprawach wynikających z kwestii ustalenia i zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Wyróżnia nas wysoka kultura osobista, co przekłada się na podejmowanie działań z poszanowaniem praw i godności wszystkich osób zaangażowanych w sprawę.