Sprawy o unieważnienie małżeństwa
Unieważnienie małżeństwa to instytucja prawa rodzinnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa małżeństwo może zostać unieważnione wyłącznie wyrokiem sądu. Dopóki wyrok nie stanie się prawomocny, małżeństwo zawarte wbrew zakazowi istnieje i korzysta z pełnej ochrony prawnej. Jednocześnie w zakresie stosunku małżonków do wspólnych dzieci oraz w zakresie ich wzajemnych stosunków majątkowych stosuje się odpowiednio przepisy o rozwodzie określone w prawie rodzinnym.
Małżeństwo może zostać unieważnione ze względu na przeszkody małżeńskie, wady oświadczenia woli oraz niedostatki pełnomocnictwa.
Do przeszkód małżeńskich zalicza się odpowiednio:
- wiek,
- ubezwłasnowolnienie całkowite,
- chorobę psychiczną,
- bigamię,
- pokrewieństwo i powinowactwo w linii prostej,
- przysposobienie.
Do wad oświadczenia woli zalicza się odpowiednio:
- brak świadomości,
- błąd co do tożsamości drugiej osoby,
- wymuszenie.
Do niedostatków pełnomocnictwa zalicza się odpowiednio:
- brak zezwolenia sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika
- pełnomocnictwo nieważne
- pełnomocnictwo skutecznie odwołane.
Obsługa spraw o unieważnienie małżeństwa
Kancelaria Adwokacka Adwokata Bartosza Grube zapewnia kompleksową obsługę prawną kwestii związanych ze sprawami o unieważnienie małżeństwa i wynikającymi z tego faktu kwestiami związanymi z opieką oraz świadczeniami na rzecz wspólnych małoletnich dzieci oraz wzajemnych stosunków majątkowych. Jednocześnie Klientom zainteresowanym unieważnieniem małżeństwa kościelnego oferujemy wsparcie w zakresie uzyskania powyższego, zapewniając fachową pomoc prawną na każdym etapie postępowania.