Placówki medyczne posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia ginekologiczno-położnicze są zobowiązane do zapewnienia dostępu do legalnych zabiegów przerywania ciąży, niezależnie od indywidualnych przekonań lekarzy. Oznacza to, że na mocy prawa, w przypadkach nagłych, gdy opóźnienie w udzieleniu pomocy medycznej mogłoby prowadzić do zagrożenia życia pacjentki, poważnego uszczerbku na zdrowiu lub znacznego pogorszenia stanu zdrowotnego, lekarz nie może odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży, powołując się na klauzulę sumienia. W sytuacjach krytycznych obowiązek ratowania życia i zdrowia pacjentki ma pierwszeństwo nad osobistymi przekonaniami lekarza, a przeprowadzenie zabiegu jest bezwzględnie wymagane.
Obowiązkiem dyrektorów szpitali jest takie zaplanowanie pracy personelu, aby co najmniej jeden specjalista był dostępny do przeprowadzenia procedury, nawet w sytuacji gdy inni lekarze korzystają z prawa do odmowy wykonania zabiegu ze względów etycznych.
- Kiedy nie można powołać się na klauzulę sumienia?
- Od czego zależy zakres konsekwencji prawnych związanych z odmową wykonania zabiegu?
- O jakich karach mowa?
Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań udzielił Mateusz Buczkowski na łamach portalu Remedium. Zachęcamy do lektury wpisu:
Remedium – Są pierwsze kary za odmowę wykonania aborcji