Odszkodowanie za śmierć
W przypadku śmierci poszkodowanego w wypadku sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odszkodowanie. Odszkodowanie przyznawane jest członkom rodziny, jeśli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie się ich sytuacji życiowej. Jednocześnie członkowie rodziny zmarłego są uprawnieni do otrzymania zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Jeśli planujesz podjąć kroki prawne w celu uzyskania zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, możesz zasięgnąć porady kancelarii prawnej specjalizującej się w tego typu sprawach i odszkodowaniach. Należy to zrobić możliwie najszybciej, ponieważ obowiązują ścisłe terminy na podjęcie działań prawnych (przedawnienie roszczeń).
Komu przysługuje odszkodowanie za śmierć?
Osobami uprawnionymi do otrzymania odszkodowania za śmierć oraz zadośćuczynienia są:
- małżonek,
- dzieci, w tym także przysposobione,
- rodzice,
- rodzeństwo.
O odszkodowanie i zadośćuczynienie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa mogą się również ubiegać inne osoby. Wyznacznikiem prawa do uzyskania odszkodowania za śmierć i zadośćuczynienia nie jest w tym przypadku wyłącznie samo pokrewieństwo i jego stopień. I tak prawo do roszczenia może przysługiwać dziadkom, wnuczętom, konkubinom i konkubentom, a nawet nienarodzonym dzieciom, które przyszły na świat już po śmierci rodzica.
Pełna obsługa prawna postępowań o odszkodowanie za śmierć
Kancelaria Adwokacka Adwokata Bartosza Grube oferuje pełną obsługę prawną postępowań o odszkodowanie za śmierć i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Nasze usługi obejmują:
- doradztwo prawne,
- przygotowanie dokumentacji procesowej,
- reprezentację interesów Klienta przed sądem właściwym każdej instancji,
- wsparcie na etapie należytego zabezpieczenia materiału dowodowego,
- zastępstwo procesowe.
Usługi Kancelarii kierujemy głównie do Klientów z terenu Trójmiasta i okolicy.
Sytuacje, w których pomagamy w sprawie zadośćuczynienia za śmierć.
Kancelaria Adwokacka Adwokata Bartosza Grube działa również na rzecz rodzin osób, które zginęły w różnych okolicznościach, nie spowodowanych tzw. śmiercią naturalną. Niektóre z sytuacji, które mogą stanowić podstawę roszczenia o odszkodowanie za śmierć, obejmują:
- Wypadki komunikacyjne;
- Wypadki, które mają miejsce w miejscu pracy;
- Wypadki, które zdarzają się na zorganizowanych wycieczkach;
- Śmierć spowodowana zaniedbaniem lekarza;
- Śmierć spowodowana nieudzieleniem pomocy medycznej;
- Samobójstwo osoby pozostającej pod opieką psychiatryczną.