Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, to fundusz, który ma na celu ułatwić i usprawnić otrzymanie rekompensaty pieniężnej dla osoby, która doznała zakażenia, uszkodzenia ciała lub innego rozstroju zdrowia, podczas pobytu w szpitalu.
O rekompensatę mogą się starać sami pacjenci, zaś w przypadku śmierci, również członkowie ich rodziny.
Wniosek taki, składa się do Rzecznika Praw Pacjenta i obejmuje zdarzenia, które miały miejsce nie wcześniej niż 06 września 2023 r..
Roszczenie należy zgłosić w ciągu roku od uzyskania informacji o uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub zakażeniu albo śmierci pacjenta (jednak nie później niż w ciągu 3 lat od dnia, w którym nastąpiło to zdarzenie).
Fundusz ten obejmuje zdarzenia, do których doszło w szpitalu w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (np. w ramach NFZ). Co ważne, uzyskanie świadczenia, nie wymaga udowodnienia winy placówce medycznej, wystarczy natomiast samo stwierdzenie, że zdarzenia, do którego doszło, można było uniknąć, gdyby zastosowano aktualną wiedzę medyczną, albo inną dostępną metodę leczniczą lub diagnostyczną.
Kwota świadczenia z Funduszu, którą pacjent może uzyskać to kwota od 2. 228 złotych do 222. 800 złotych. W przypadku zaś śmierci, kwota ta waha się do 22.228 złotych do 111.400 złotych.
Fundusz, ustalając wysokość świadczenia, ma na szczególnym względzie, charakter naruszenia oraz stopień dolegliwości dla pacjenta. W przypadku zaś śmierci, Fundusz bierze pod uwagę w szczególności relacje rodzinne. Ustawa enumeratywnie wskazuje krąg osób uprawnionych do uzyskania świadczenia tj. dziecko, rodzic, małżonek niepozostający w separacji, partner (konkubent) oraz przysposabiający lub przysposobiony.
Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia podlega opłacie w wysokości 335 zł, zaś decyzja w przedmiocie przyznania lub odmowy przyznania świadczenia, nastąpi, co do zasady, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące, liczonym od dnia prawidłowego złożonego i opłaconego wniosku.
Wypłata świadczenia następuje w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o przyjęciu świadczenia wynikającego z prawomocnej decyzji